پرده
(از سری مقاله های "این یا این ! ! ؟ ؟)

کدام بهتر است؟ این؟ یا این؟؟!!

تابحال شده به این فکر کنین که پرده ای که در حال حاضر نصب کردم مثلابه پنجره سالن آیا مناسبه ؟ بهتر نبود پرده چوبی میزدم؟ یا اینکه آیا پرده ای که برای آشپزخانه انتخاب کردم مناسبه؟ پرده پارچه ای بهتره یا زبرا یا حصیری یا کرکره ای؟

من در این مقاله با جمع آوری نکات مختلف در مورد نحوه انتخاب پرده ، به شما کمک میکنم که مناسب ترین و زیباترین ها را انتخاب کنین .

نحوه درست انتخاب پرده برای سالن پذیرایی:

برای انتخاب پرده در سالن پذیرایی به ابعاد سالن و رنگ مبلمان و فرش ها دقت کنید.

پرده

جنس پرده

در انتخاب پرده باید به این نکته توجه کنیم که عوامل تأثیرگذار در انتخاب برای هر فضا متفاوت است. مثلاً جنس پرده‌ای که در هال استفاده می‌کنیم با جنس پرده اتاق خواب و آشپزخانه یکسان نیست. عموماً در هال خانه از پارچه‌هایی ضخیم‌تر استفاده می‌کنیم که شکیل‌ و شیک‌اند. این پارچه‌ها می‌توانند درجه حرارت و نور را به میزان مطلوبی کنترل کنند. بهتر است پرده‌ها را طوری بدوزیم که قابلیت جابه‌جایی داشته باشند تا در صورت نیاز به نور بیشتر بتوانیم آن‌ها را جمع کنیم. در صورت امکان، پرده‌ها را دو یا چندلایه نصب کنیم تا در تابستان از ورود گرما و در زمستان از خروج آن جلوگیری شود.

برای آشپزخانه می‌توانیم از پرده‌های نازک و روشن استفاده کنیم چون به راحتی قابل‌شست‌وشو هستند و نور کافی را عبور می‌دهند. پارچه‌ی پرده اتاق خواب به ضخامت پرده هال نیست، اما به خاطر اینکه در این اتاق استراحت می‌کنیم، پرده باید طوری باشد که دمای هوا را حفظ کند.

در مورد انتخاب پرده اتاق خواب به این نکته دقت کنین ، برای این‌که هزینه‌ی پرده‌های اتاق خواب زیاد نشود، می‌توانیم از زیرپرده استفاده کنیم و پشت پرده اصلی یک پارچه‌ی ضخیم ساده نصب کنیم. پارچه‌های توری، علی‌رغم سبک بودنشان و حس خوبی که به فضا می‌دهند، بدون استفاده از زیرپرده مناسب نیستند چون ممکن است حریم خصوصی اتاق از بین برود.

جهت انتخاب رنگ پرده به این موضوع دقت کنین که بهترین رنگ پرده، رنگی نیست که با بقیه‌ی وسایلمان ست باشد! بهتر است در انتخاب رنگ پرده هم تا حد زیادی به نقش فضا دقت کنیم، اما به طور کلی می‌توان گفت استفاده از رنگ‌های تیره برای خانه‌های  کوچک باعث دلگیر شدن فضا می‌شود. البته استفاده از رنگ‌های تیره به صورت نوارهایی باریک یا بخش‌هایی جزئی از پرده، کنتراست خوبی به وجود می‌آورد و به زنده بودن فضا کمک زیادی می‌کند. در صورتی که نور خانه بیشتر از نیازمان باشد، بهتر است از پرده‌های رنگی استفاده کنیم تا کمی از میزان نور را کنترل کند. اگر نور خانه‌ی ما کم است حتماً باید از پرده‌های روشن استفاده کنیم تا همان مقدار نور را از دست ندهیم.

راستی به اندازه پرده و انتخاب میل پرده دقت کنین . اندازه‌ی پرده عموماً از ابعاد پنجره بیشتر است. البته این کاملاً بستگی به سبکی دارد که برای پرده انتخاب می‌کنیم، اما در اغلب موارد عرض پرده به خاطر چین‌خوردگی و لایه‌لایه شدن حداقل دو برابر عرض پنجره است. علاوه بر آن برای حفظ دمای محیط و زیبایی ظاهری، بهتر است ارتفاع پرده چند سانتی‌متر از پنجره بیشتر باشد، هرچند این موضوع کاملاً سلیقه‌ای است. همچنین میله پرده باید متناسب با جنس پارچه باشد. پارچه‌های سنگین‌تر مانند مخمل را باید روی میله‌های بزرگ و حتی دکوری آویزان کرد، در حالی که برای پرده‌های ابریشمیِ سبک و پارچه‌های نازک می‌توان از میله‌های ظریف‌تر استفاده کرد.

بد نیست قبل از انتخاب نوع پرده اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید

پرده‌های کوتاه

این پرده‌ها برای اتاق‌هایی که بیشتر ساعات روز پنجره بازی دارند مناسب است و معمولاً در آشپزخانه، سرویس بهداشتی و پنجره‌های کوچک بکار می‌روند. ابعاد آن نیز تا لبه پنجره و یا کمی پایین‌تر است

پرده‌های پیشبندی

زمانی که قصد داریم که پنجره آشپزخانه، سرویس بهداشتی یا اتاق‌خواب را کمی بزرگ‌تر نشان دهیم می‌توانیم به سراغ این پرده‌ها برویم. میله این پرده‌ها را کمی بالاتر از پنجره نصب می‌کنیم و از پایین هم کمی بلندتر در نظر می‌گیریم که در شکل نیز مشخص است

پرده‌های بلند و سقفی

گاهی تمایل داریم که برای در یا پنجره‌ای قدی پرده نصب کنیم، علاوه بر این گاهی انتخاب پرده به صورتی است که برای جدا کردن دو بخش خانه از هم استفاده می‌کنیم که اینجاست که این پرده‌ها کاربرد خود را نشان می‌دهند. البته بیشتر برای درها یا پنجره‌هایی استفاده می‌شوند که به‌ندرت باز می‌شوند

مدل های مختلف پرده سالن پذیرایی

پرده‌های والون دار

این مدل پرده ها هم به صورت مدرن و هم به صورت سنتی برای اتاق پذیرایی قابل استفاده می باشند. در اکثر موارد، پرده زیری از جنس نازک، مانند؛ حریر و والان رویی از جنس پارچه ضخیم تر است.

پرده های پلیسه دار

انواع متنوعی از پلیسه ها وجود دارند که می توان از آنها در دوخت پرده سالن پذیرایی بهره گرفت، مانند؛ چینهای سوزنی (پلیسه مدادی)، پانچ، گیلاسی (جامی)، پلیسه فرانسوی، چین دار ساده و …

کرکره ای

پرده­های کرکره ای در چند سال اخیر با ایجاد تنوع طرح و رنگ توانسته اند طرفداران زیادی جذب نمایند. این پرده های مدرن، امروزه علاوه بر محیط های اداری، تجاری، بیمارستان ها و … به منازل نیز راه پیدا کرده اند. با این نوع پرده می توان مقدار نور ورودی از پنجره را کنترل کرد. انواع پرده کرکره ای شامل؛ پرده های زبرا، شید، آلومینیومی، چوبی و کائوچویی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *